Nevres Jemendžić - Četvrtak, 30.07.2015, 09:15
Pročitano 285 puta
Klikni za više fotografijaFK "Fojnica"

PRVI DAN

Prvi dan jubilarnog 20. Međunarodnog memorijala „Kenan Memija“ počeo je okupljanjem ekipa učesnica i posjetom šehidskom mezarju u Fojnici. Tu je proučena Fatiha za Kenana Memiju, nekadašnjeg igrača FK Fojnica, borca Armije BiH i dobitnika „Zlatnog ljiljana“, koji je poginuo u novembru 1993. godine. Jubilarni dvadeseti memorijal svečano je otvorio Sabahudin Klisura, vršilac dužnosti načelnika Općine Fojnica, generalnog pokrovitelja turnira.

FOJNICA – SARAJEVO 1:0 (1:0)

Stadion „Džemal Numanagić“ u Fojnici. Gledalaca oko 200. Sudija Ajdin Pašić, pomoćnici Hajrudin Salčinović i Enis Jemendžić (svi iz Fojnice). Delegat Zdravko Fišer (Fojnica). Strijelci: 1:0 Fejzić (12). Žuti kartoni: Topalović, Dž. Zuka (Fojnica), Hadrović (Sarajevo).

FOJNICA: Imamović (od 65. Mujčić), Pugonja, F. Šabanović (od 46. Tiro), E. Zuka (od 63. Drinić), Zečević, Ahmetak (od 60. Dž. Zuka), S. Šabanović (od 65. Mehić), Buljina (od 53. D. Mijić), Topalović (od 65. Hodžić), Fejzić, Bunić (od 60. Memija). Trener Pašić Edin.
SARAJEVO: Abdulahović, Huseinović (od 29. Sadović), Arnautović, Bjelak (od 65. Buljugić), Aletić, Škrijelj (od 79. Murtić), Šehić, Torlak (od 65. Šašivarević), Bukvić (od 46. Sijerčić), Agić, Husaković (od 46. Hadrović). Trener Uščuplić Ervin.

Prva polufinalna utakmica protekla je u veoma lijepoj, fer i sportskoj borbi. Mlada ekipa Sarajeva pružila je snažan otpor fizički spremnijim domaćim igračima, koji su ipak cijelo vrijeme utakmice imali inicijativu, stvarali, ali nažalost i promašivali lijepe i zrele prilike, tako da je ovaj rezultat isuviše skroman u odnosu na tok utakmice. Fojničani su pokazali da su već prilično spremna ekipa, sa nešto nedostatka fizičke spremnosti, jer su cijele utakmice diktirali tempo, stvorili nekoliko veoma izglednih prilika, ali nedostatak koncentracije i nekoliko dobrih odbrana golmana Sarajeva su razlog da su gledaoci vidjeli samo jedan pogodak. Sa druge strane, mladi igrači Sarajeva su odlično igrali tokom cijele utakmice, stvorili jednu odličnu priliku, kada se istakao mladi golman Fojničana Imamović, ali zbog nedostatka iskustva nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti gol domaćina. Utakmica je riješena već na samom počeetku, kada se najbolji strijelac Fojnice, Emir Fejzić, najbolje snašao u jednoj gužvi u kaznenom prostoru Sarajlija i u padu smjestio loptu u mrežu. Ispostavilo se da je to jedini pogodak koji je Fojničanima omogućio igranje u finalu ovog jubilarnog turnira, najstarijeg u Bosni i Hercegovini.

RUDAR – PAZAR JUNIORS 2:0 (0:0)

Stadion „Džemal Numanagić“ u Fojnici. Gledalaca oko 300. Sudija Bakir Softić (Fojnica), pomoćnici Ajdin Pašić i Hajrudin Salčinović. Delegat Najim Softić (Fojnica). Strijelci: 1:0 Gafurović (65) 2:0 Bajramović (76). Žuti kartoni: Plojović (Pazar juniors).

RUDAR: Mujagić, Sarvan, Hrustanović, Čizmić, Alagić, Topalović (od 80. Ramić), Prkić, Gafurović, Neimarlija (od 67. Đuđo), Čehajić (od 61. Dželo), Sikira (od 46. Bajramović). Trener Buza Mirnes.
PAZAR JUNIORS: Radetinac, Biševac, Ferizović, Muratović, Jablaničanin, Raković, Kubašević (od 74. Kurpejović), Lakota (od 86. Smajović), Plojović (od 81. Mašović), Slavković, Hadžibulić (od 74. Dupljak). Trener Dimić Dejan.

U drugoj polufinalnoj utakmici gledali smo odličan fudbal, tvrdu i mušku brobu, ali izuzetno fer i sportski, pravu prvenstvenu utakmicu. Početkom susreta igrači Rudara su nametnuli dobar tempo, imali loptu više u svojim nogama i češće napadali, ali bez nekih izrazitih prilika za pogodak. Sredinom poluvremena gosti iz Novog Pazara uspostavljaju ravnotežu i sve do kraja prvog dijela igre bili su bolja ekipa, ali takođe bez nekih izglednijih prilika. Sve se većinom odvijalo između dva kaznena prostora, ali sa dosta dobre igre, lijepih kacija, što je bilo užitak za gledaoce. Snažna kiša, koja je pala u poluvremenu utakmice, kao da je malo ohladila igrače obje momčadi. Drugo poluvrijeme je za nijansu bilo slabije od prvog dijela. Tada dolazi do izražaja bolja fizička pripremljenost igrača Rudara, koji su u završnoj fazi priprema za početak prvenstva, za razliku od gostiju iz Novog Pazara koji su tek počeli sa pripremama za naredni šampionat. Rezultat je prelomio evro-gol Gafurovića sredinom drugog poluvremena, kada je snažnim udarcem sa nekih 25 metara skinuo paučinu sa rašlji odličnog golmana Radetinca. Desetak minuta kasnije Bajramović je iz jedne gužve u kaznenom prostoru i nakon greške igrača Pazar juniorsa, uspio da loptu provede u mrežu, postavivši konačan rezultat ove odlične utakmice i potvrdivši plasman ekipe Rudara u finale, gdje će se sastati sa domaćinom turnira.

DRUGI DAN

Drugi dan jubilarnog 20. Međunarodnog memorijala „Kenan Memija“ protekao je u odličnim utakmicama, dobroj posjeti na stadionu „Džemal Numanagić“ i lijepom i za igru prijatnom vremenu. Utakmica za treće mjesto riješena je fudbalskim ruletom – jedanaestercima, dok je u finalnom susretu federalni prvoligaš teškom mukom pobijedio domaćeg kantonalca. Ono što je najvrijednije na ovom turniru je činjenica da su sve utakmice odigrane u izuzetno korektnom tonu, sa punim poštivanjem protivnika i pravila fair playa, da nije bilo ni jedne čak ni bezazlene incidentne situacije, što su gledaoci sa velikim oduševljenjem nagradili aplauzom na kraju svake utakmice.

Za 3. mjesto: SARAJEVO – PAZAR JUNIORS 1:1 (0:0) jedanaestercima 3:4

Stadion „Džemal Numanagić“ u Fojnici. Gledalaca oko 400. Sudija Salčinović Hajrudin, pomoćnici Pašić Ajdin i Softić Bakir. Delegat Softić Najim. Strijelci: 1:0 Šehić (50) 1:1 Ferizović (68). Strijelci sa 11 m: Šehić, Škrijelj za Sarajevo, Kurpejović, Ferizović, Raković za Pazar juniors. Žuti kartoni: Ferizović (Pazar juniors).

SARAJEVO: Musemić, Huseinović, Aletić (od 62. Buljugić), Arnautović, Bjelak (od 75. Hadrović), Škrijelj, Torlak (od 79. Šašivarević), Šehić, Bukvić (od 46. Sijerčić), Agić (od 62. Murtić), Husaković. Trener Uščuplić Ervin.
PAZAR JUNIORS: Radetinac, Biševac, Ferizović, Muratović, Jablaničanin, Raković, Kurbašević (od 46. Dupljak), Lakota, Kurpejović, Slavković, Hadžibulić (od 52. Plojović). Trener Dimić Dejan.

Meč za treće mjesto donio je dobar fudbal i lijepu igru, u čemu su prednjačili mladi igrači Sarajeva, koji su pokazali svu raskoš svog talenta. Na drugoj strani iskusna ekipa iz Novog Pazara je čvrsto igrala, većinom utakmice bila u malo podređenom položaju, ali je na kraju zahvaljujući svom iskustvu uspjela održati neriješen rezultat u regularnom dijelu, a onda zahvaljujući neiskustvu mladih Sarajlija i svom odličnom golmanu obezbjediti pehar za treće mjesto. Igrači trenera Uščuplića prvi su došli u vodstvo početkom drugog poluvremena pogotkom svog kapitena Šehića. Dvadesetak minuta kasnije Ferizović je iz slobodnog udarca sa nekih 25 metara odlično pogodio suprotan ugao golmana Musemića i donio izjednačenje svojoj ekipi. Do kraja nije bilo promjena pa se odmah pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Za ekipu Sarajeva pogodili su Šehić i Škrijelj, udarce Buljugića i Hadrovića odbranio je golman Radetinac, dok je Sijerčić promašio cijeli gol. Na drugoj strani pogodili su Kurpejović, Ferizović i u zadnjoj seriji Raković, dok je golman Musemić odbranio udarce Jablaničaninu i Slavkoviću.

Finale: FOJNICA – RUDAR 2:3 (2:2)

Stadion „Džemal Numanagić“ u Fojnici. Gledalaca oko 450. Sudija Pašić Ajdin, pomoćnici Softić Bakir i Jemendžić Enis. Delegat Fišer Zdravko. Strijelci: 1:0 Fejzić (3) 1:1 Dželo (9) 2:1 Ahmetak (14) 2:2 Čehajić (16) 2:3 Topalović (67). Žuti kartoni: Ahmetak (Fojnica), Jaganjac (Rudar).

FOJNICA: Imamović (od 83. Mujčić), F. Šabanović, Pugonja (od 75. Dž. Zuka), E. Zuka (od 50. Hodžić), Zečević (od 83. Juhić), Ahmetak (od 64. Drinjak), S. Šabanović (od 64. Merušić), Buljina (od 57. Tiro), Topalović (od 28. D. Mijić), Bunić (od 60. Memija), Fejzić (od 83. Mehić). Trener Pašić Edin.
RUDAR: Hadžić, Goralija, Čaluk, Jaganjac, Alagić, Ramić (od 73. Đuđo), Crnović (od 83. Smolo), Duvnjak (od 46. Prkić), Čehajić (od 68. Sikira), Dželo (od 64. Neimarlija), Bajramović (od 46. Topalović). Trener Buza Mirnes.

Finalna utakmica donijela je pravi užitak za veliki broj gledalaca koji su se okupili na stadionu kraj Dragače. Obje ekipe krenule su žustro i otvoreno, napadački, što je rezultiralo sa četiri pogotka u prvih 15 minuta utakmice. Prvo je Fejzić odlično iskoristio jednu dubinsku loptu, izbio sam pred golmana Hadžića i rutinski ga savladao. Nakon samo pet-šest minuta u jednoj gužvi pred golom Fojničana najbolje se snalazi Dželo i poravnava rezultat. Fojničanima je trebalo samo pet minuta za novo vodstvo, Ahmetak je sjajnim udarcem sa nekih 25 metara pogodio sami donji desni ugao golmana Rudara. U slijedećem napadu snažan udarac jednog igrača gostiju kratko odbija golman Imamović, natrčava Čehajić i postiže izjednačujući gol. Poslije furioznih petnaestak minuta obje ekipe igraju malo opreznije, ali potpuno otvoreno i napadački, na oduševljenje gledalaca. Fojnički kantonalni ligaš se junački upustio u nadigravanje sa znatno spremnijim i boljim članom Prve federalne lige i ni u jednom momentu nije bio lošiji takmac. Odavno Fojničani nisu odigrali ovako dobru utakmicu, prepunu sjajnih akcija, lijepih proigravanja, šuteva na gol i dobrih odbrana oba golmana. Drugo poluvrijeme donijelo je mali pad u igri domaćih zelenobijelih, nešto zbog velikog broja izmjena, a najviše zbog nedostatka fizičke snage, nakon samo desetak dana priprema. Igrači Rudara su više napadali ali su Fojničani na golu imali izvanrednog osamnaestogodišnjeg čuvara mreže Imamovića, koji je odbranio nekoliko odličnih udaraca i skinuo bar četiri-pet zicera igrača iz Kaknja. Utakmica je riješena sjajnim pogotkom Topalovića iz slobodnog udarca, a do kraja meča šaroliki sastav Fojničana nije imao više snage za preokret. Na kraju, zaslužena pobjeda igrača Rudara iz Kaknja, koji su ipak najviše pokazali u oba dana ovog jubilarnog Memorijala.
Žiri je proglasio na kraju i najbolje pojedince turnira, koji su dobili pehare i diplome. Najbolji golman je Imamović Faris (Fojnica), najbolji strijelac je Fejzić Emir (Fojnica), a najbolji igrač je Topalović Armin (Rudar). Nagrade ekipama i pojedincima uručili su članovi Organizacionog odbora Memorijala: Buharalija Mustafa, Softić Najim, Jemendžić Nevres, Fišer Zdravko i Zahirović Asim, zatim Ljajić Senad, predsjednik FK Pazar juniors iz Novog Pazara, Sabahudin Klisura, načelnik Općine Fojnica, i Memija Mustafa, brat rahmetli Kenana Memije. Pokrovitelj jubilarnog 20. Međunarodnog memorijala „Kenan Memija“ bila je Općina Fojnica.